Bawełna Organiczna

Dbaj o swoje zdrowie, środowisko i innych ludzi

Bawełna ekologiczna, organiczna… co w niej takiego wyjątkowego? Czym różni się od tej, która króluje w naszych szafach i na półkach sklepowych. Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Zacznijmy jednak od tego czym zasypują nas sklepy oferujące odzież bawełnianą, a więc t-shirty, bluzy, bluzki, koszule itd. itp… Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się lub zastanawiałaś jak wygląda proces produkcji począwszy od uprawy bawełny poprzez wytworzenia dzianiny, na uszyciu z niej określonego produktu kończąc? Prawdopodobnie nie. Jesteśmy tak zabiegani i zaabsorbowani codziennością, że na tego typu rozważania zwyczajnie brak czasu. A szkoda. To co widzimy w sieciach sprzedających odzież, w zdecydowanej większości sklepów z ubraniami, targowiskach itd. to odzież wyprodukowana z bawełny konwencjonalnej, której proces produkcji niewiele ma wspólnego z ekologią jak również nierzadko z odpowiednim traktowaniem ludzi pracujących na farmach, fabrykach produkujących dzianinę i w szwalniach. Gdybym chciał ująć temat krótko i zwięźle powiedziałbym trzy słowa: chemia, chemia, wyzysk.

Gdy widzimy na koszulce metkę z informacją 100% bawełny zazwyczaj odbieramy to jako coś lepszego np. w porównaniu do tkanin syntetycznych. Nie mamy jednak świadomości, że owa 100% bawełna nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i z pojęciem „naturalna” wcale nie ma tak wiele wspólnego.

Bawełna jest bardzo podatna na atak szkodników, dlatego na farmach nazwijmy je korporacyjnymi, wykorzystywana jest olbrzymia ilość chemicznych środków ochrony roślin i pestycydów. Wyobraź sobie skalę. Pola związane z uprawą bawełny to około 2-3% światowego areału rolnego i te 2-3% konsumuje ponad 25% światowego zapotrzebowania na środki owadobójcze i ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Każdego roku umiera około 20 tysięcy ludzi zatrutych pestycydami używanymi na plantacjach bawełny konwencjonalnej, a ponad 20 milionów doświadcza ostrych zatruć. To tak jakby mniej więcej co drugi Polak raz do roku lądował w szpitalu. Niewyobrażalne.

Skoro tak wiele osób doświadcza poważnych problemów ze zdrowiem na etapie samej hodowli bawełny konwencjonalnej, to jak Ci się wydaje czy taka bawełna dla Ciebie jako użytkownika końcowego produktu nie ma negatywnego wpływu? To trochę tak jak z kurczakami. Jeśli kupujesz je w hipermarkecie dostajesz produkt z hodowli przemysłowej, gdzie te nieloty faszerowane są rozmaitymi antybiotykami po to aby szybciej rosły, były większe (więcej mięsa) czyli w skrócie żeby szybciej i więcej na nich zarobić. Czy mięso takiego kurczaka jest tak samo zdrowe jak to pochodzące od tradycyjnego hodowcy? Pewnie znasz odpowiedź. Z bawełną nie jest inaczej.

A co z ludźmi, którzy pracują na różnych etapach produkcji. Jak sądzisz? Zarówno na plantacjach uprawiających bawełnę konwencjonalną jak również w wielu szwalniach ludzie otrzymują głodowe wynagrodzenia za swoją ciężką, niejednokrotnie katorżniczą pracę, a nie są odosobnionymi przypadkami sytuacje gdy zatrudnia się także dzieci poniżej 14 roku życia. Nie są to tematy odpowiednio nagłaśniane i zapewne także wytłumiane przez koncerny, które na pracy tych ludzi zarabiają olbrzymie pieniądze. Zerknij chociażby na ten artykuł: „Szwalnie w Bangladeszu. Tu ludzie są najmniej ważni„. Podobnych treści znajdziesz więcej. Traktuje on o tym jak żyją zwykli ludzie w miejscu gdzie praktycznie wszyscy giganci szyją swoje kolekcje, a które potem kupujemy idąc np. do hipermarketu nie zastanawiając się kompletnie nad tym jak wiele cierpienia kryje się za noszoną przez nas koszulką, sukienką itp…

Czym różni się odzież wyprodukowana z bawełny organicznej od tej która powstała na bazie bawełny konwencjonalnej?

farmerJak już wspomnieliśmy bawełna organiczna hodowana jest przy wykorzystaniu naturalnych metod. Co to oznacza? Np. to, że walka ze szkodnikami nie wykorzystuje chemii, ale naturalne środki ochrony roślin takie jak czosnek, chilli i inne. Podobnie jak chodzi o nawóz jest to nic innego jak obornik, a rosnące chwasty (nie ma chemii to rosną) plewi się ręcznie. Jak widzisz już sama hodowla bawełny organicznej wymaga zaangażowania znacznie większych zasobów ludzkich, a więc kolejnym elementem in plus jest to, że daje rolnikom pracę. To z kolei rzutuje na cenę końcową koszulki w sklepie, ale daje korzyści wszystkim, nie tylko producentowi jak w przypadku bawełny konwencjonalnej, ale także wspomnianym rolnikom, pracownikom, środowisku i Tobie bo ubierasz się zdrowo. Ubrania z bawełny organicznej wolne są od niebezpiecznych środków chemicznych i substancji uznanych za niebezpieczne dla naszego układu nerwowego, np. insektycydów. Nie ma tu także pozostałości po metalach ciężkich, substancjach ropopochodnych czy formaldehydu. Oznacza to, że taka odzież świetnie nadaje się dla dzieci i alergików.

Bawełna organiczna dzięki temu, że nie jest bombardowana chemią jest wytrzymalsza od konwencjonalnej. Jej włókna są bardziej plastyczne i mniej podatne na upływ czasu.

Ludzie

ludzieNie za każdą odzieżą z bawełny organicznej stoi odpowiednie traktowanie człowieka i jego poziom życia. Niektóre firmy wykorzystują bawełnę ekologiczną w zasadzie jedynie jako element marketingowy, a często koszulki wykonane z takiej bawełny poza certyfikatami EKO nie wnoszą niczego więcej dla ludzi pracujących przy jej produkcji. Ubóstwo, wyzysk, są niestety wpisane w tę branżę, ale można i trzeba to zmieniać. 

Warto poszukać takich produktów, za którymi stoją dodatkowe wartości i chociażby certyfikaty informujące o tym, że na wszystkich etapach powstawania produktu przestrzegane są odpowiednie normy i prawa pracownicze. Certyfikaty, które informują nas o tym to np. Fairtrade i SA8000. Oba te certyfikaty przyznane zostały odzieży, którą znajdziesz również u nas. Pod artykułem znajdziesz przykładowe produkty.

Nie bądź obojętny na losy naszego środowiska i jakość życia ludzi, którzy ciężko pracują na to abyś mógł/mogła włożyć dziś coś fajnego. Zaglądasz do szafy, do sklepu, wybierasz ciuch i kompletnie nie zastanawiasz się jaką historię mógłby Ci opowiedzieć. Być może to czyjś dramat, łzy, rozpacz, cierpienie. Nie masz tego świadomości więc traktujesz swój wybór jako coś zupełnie naturalnego i oczywistego. Po prostu ubierasz się tak jak robią to inni i nie widzisz w tym nic dziwnego, przecież to zwykły ciuch. Jeśli jednak otworzysz szerzej oczy i zrozumiesz, że swoimi wyborami możesz pomóc samemu sobie, swoim bliskim i ludziom, którzy gdzieś daleko, być może właśnie dokładnie w tej chwili pracują nad Twoim kolejnym t-shirtem, który za miesiąc założysz, staniesz się innym człowiekiem. Człowiekiem wrażliwym na dobro nas wszystkich, dbającym o miejsce gdzie być może dorastają lub będą dorastać Twoje dzieci.

Takie małe z pozoru nieistotne rzeczy jak zmiana nawyków związanych z wyborem odzieży jest wielkim krokiem ku lepszemu życiu. Otacza nas piękny świat, który być może znasz podróżując po nim lub z programów w telewizji. To świat, który jest Twoim domem i o który możemy, o który powinniśmy wspólnie zadbać. To nasz obowiązek.

Neutral

Siedziba firmy mieści się w Danii natomiast produkcja odzieży ma miejsce w Indiach. Neutral to jedna z niewielu firm, która całkowicie oddała się produkcji odzieży z bawełny organicznej z naciskiem ekologię i prawa człowieka. Certyfikaty GOTS, EU Ecolabel, Fairtrade cotton, SA8000, OEKO-TEX wiele mówią o polityce i kierunku rozwoju firmy.

certyfikaty

Wybierz odzież ekologiczną

Jeśli planujesz kupić dla siebie nowy t-shirt wybierz właściwie. Jeśli chcesz sprawić komuś bliskiemu prezent, to taki wybór wniesie dodatkową wartość. Z naszej strony polecamy odzież Neutral. Wystarczy uruchomić kreatora nadruków i wybrać kategorię Premium. Druk odbywa się farbami z certyfikatem OEKO-TEX.